Zaloguj się lub załóż konto
8.9/10 (129 głosów)
Ortodoncja jest leczeniem, na które jest coraz większe zapotrzebowanie: w pierwszym półroczu 2021 roku rozpoczęto prawie 40% więcej zabiegów ortodontycznych niż w 2020 roku. Jednak w przypadku ortodoncji dziecięcej zawsze pojawiają się wątpliwości: kiedy najlepiej zabrać dziecko do ortodonty? W jakim wieku mogę je poddać zabiegom ortodontycznym?
Według danych z badania Oral Health Survey in Spain 2020, 9,7% 12-latków ma aparat ortodontyczny, a do 15 roku życia liczba ta wzrasta do 12,6%.
Jednak błędy w ustawieniu i zgryzie zębów, a także w rozwoju szczęk, można czasem skorygować przed ukończeniem 12 roku życia. W rzeczywistości już w czwartym roku życia można wykryć problemy z wadami zgryzu (z przyczyn genetycznych, nadużywania smoczka, ssania kciuka czy nawet zwykłego oddychania przez usta).
Jak więc zapanować nad tym zjawiskiem? Bardzo prosto: zabierając dziecko do ortodonty.
Kiedy zabrać dziecko do ortodonty po raz pierwszy?
Najbardziej zalecanym czasem na pierwszą wizytę jest wiek około sześciu lat, co jest również wspierane przez Hiszpańskie Towarzystwo Ortodontyczne (SEDO) i Generalną Radę Dentystów Hiszpanii, a poniżej wyjaśniamy dlaczego.
Korzyści z pójścia do ortodonty w wieku 7 lat
Między 6 a 12 rokiem życia dzieci mają "uzębienie mieszane", w którym zęby pierwotne współistnieją z zębami stałymi.
W tym momencie ortodonta może zobaczyć, czy zęby dobrze "pasują" (tzn. czy zgryz jest prawidłowy), a jeśli nie, zacząć zapobiegać potencjalnym problemom.
SEDO wyjaśnia to bardziej szczegółowo: po urodzeniu szczęki są rozdzielone. Wraz z wyrzynaniem się zębów pierwotnych, kości szczękowe również rozwijają się w pionie i przychodzi czas, kiedy górne zęby stykają się z dolnymi. Wtedy właśnie ustala się "meshing" lub okluzja. dlaczego warto mieć aparat na zęby?
Między szóstym a siódmym rokiem życia w ich miejscu pojawią się pierwsze stałe zęby trzonowe, górne i dolne, które wpływają na późniejszy rozwój jamy ustnej i stanowią wskazówkę dla ułożenia reszty zębów stałych, które pozostały do przyjścia.
Innymi słowy, zęby pierwotne służą do zachowania kształtu łuku zębowego, ponieważ utrzymują przestrzeń, w której znajdą się zęby stałe.
Dlatego dokonanie oceny i skorygowanie nieprawidłowości przed zakończeniem etapu wzrostu będzie znacznie łatwiejsze niż zrobienie tego po nim, a ponadto niesie za sobą szereg korzyści:
· Wspomaganie wzrostu żuchwy pozytywnie.
· Ujednolicenie wielkości łuków zębowych.
· Kontrolować erupcję zębów.
· Skoryguj złe nawyki stomatologiczne.
· Sprawić, że przyszłe leczenie ortodontyczne będzie prostsze i krótsze w czasie.
· Pomoc w poprawieniu problemów z mową.
Nawet jeśli po pierwszym badaniu stwierdzi się, że rozwój jest prawidłowy, najlepiej kontynuować badania kontrolne co 6 do 12 miesięcy.
W jakim wieku należy założyć aparat ortodontyczny?
Generalnie leczenie ortodontyczne rozpoczyna się, gdy zęby mleczne zostały już zastąpione przez zęby stałe, czyli zwykle około 11 lub 12 roku życia (choć może się to różnić w zależności od dziecka).
Czasami jednak może zaistnieć sytuacja kliniczna, w której ortodonta zdecyduje się na leczenie, mimo że zęby mleczne są jeszcze obecne.
W każdym przypadku niezbędna będzie diagnostyka czaszkowo-twarzowa pacjenta, która może obejmować m.in. zdjęcia rentgenowskie, zdjęcia wewnątrzustne i zewnątrzustne, cyfrowe skany zgryzu itp. w celu ustalenia indywidualnego planu leczenia dziecka.
Dlatego krótka odpowiedź brzmi: ortodoncję można rozpocząć już od szóstego roku życia.
Jak wygląda ortodoncja dla dzieci?
Jeśli ortodoncja musi być rozpoczęta, gdy dziecko ma jeszcze zęby mleczne, mówimy o ortodoncji intercepcyjnej lub przedortodoncji: zestaw klinicznych manewrów ortopedycznych, które wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia dziecka w uzębieniu stałym.
Jego celem jest zazwyczaj korekta zgryzu krzyżowego, poszerzenie łuku lub inny problem stomatologiczny lub szkieletowy, który może zakłócić prawidłowy rozwój masy zębowej dziecka.
W profilaktyce przedortodontycznej stosujemy zwykle aparaty, które dzieci mogą zdejmować i zakładać, ponieważ są one zwykle mocowane do łuku zębowego - konkretnie do zębów trzonowych - za pomocą haczyków, co pozwala na szybkie przyzwyczajenie się do ich użytkowania.
W zależności od rodzaju urządzenia, czasami nie muszą go nawet nosić przez cały dzień, więc to również pomaga w ich tolerancji, ale jednocześnie należy im uświadomić, jak ważne jest, aby nie zdejmować go przez cały czas i uważać, aby go nie złamać lub nie zgubić, gdy go zdejmują.
Nie tylko po to, aby nie złamać aparatu, ale również po to, aby mieć na uwadze, że jeśli nie będą przestrzegane zalecenia ortodonty i nie będzie on noszony przez wskazany czas, to leczenie nie przyniesie pożądanego efektu.
Wreszcie, po wyrżnięciu się uzębienia ostatecznego, przypadek zostanie ponownie oceniony i zaplanowane zostanie ostateczne leczenie ortodontyczne.
Dlaczego wczesne leczenie?
Jeśli problemy z zębami lub układem kostnym zostaną wykryte i skorygowane przed ukończeniem 12 roku życia, osiągnięte zostaną dwa cele:
1. Wspieranie prawidłowego wzrostu zębów i szczęki.
2. Zapobieganie lub zmniejszenie powikłań przyszłego leczenia ortodontycznego.
3.
Zaloguj się lub załóż konto
324 U83f ż6 y64 ta67 k oee w232 n i759 kd0c ó w1 zf a949 r55 eb j8e e94 s t r430 o5a we a nd90 y ca5 h: 885
c w8 i4 ee d z i47 n: 992933
4a9 W9 i z60 y5a t1 ó6 w e k: 19
bd2 W2a pd78 i9 s3 ó3 w13b n038 a56e ef3 b889 lf3 o g0e u: 4
4 t5d ob8c p)
e G7e8 obb ścd c232 i: 18
ce U26 ż7 y1 t0d0 kdd o w9 n78 i7 k2 ó55 w: 5
Zostaw komentarz